stomatologUwaga – czy wiesz, że badając stan uzębienia, można odkryć problemy natury psychicznej? Problemy natury psychicznej może wykryć stomatolog podczas wizyty w gabinecie. Potrafią oni często na podstawie czystych medycznych objawów takich jak: wyglądu ubytków w zębach, chorób dziąseł, stanu szkliwa, a nawet ułożenia stawów żuchwowo-stawowych potrafią odkryć co trapi młodego człowieka. Dlatego stomatolog obserwując nasze zęby może zdiagnozować wiele problemów mających podłoże psychiczne.

Jednym z problemów może być bruksizm, czyli choroba o podłożu psychosomatycznym polegająca na mimowolnym zgrzytaniu zębami i ich zaciskaniu zwłaszcza w nocy podczas snu. Problem ten jest wynikiem stresu. Statystyki pokazują, że na bruksizm choruje co trzecie dziecko. Zgrzytanie zębów niszczy szkliwo i źle wpływa na stawy żuchwowo-skroniowe, ale także odsłania wrażliwą na ból zębinę, powoduje nietypowe ubytki. Zgrzytanie przyczynia się również do nieprawidłowego ułożenia szczęki i żuchwy czego konsekwencją mogą być silne bóle oczu, głowy a nawet pleców. Metodą na ochronienie naszego uzębienia przed zgrzytaniem jest zakładanie na noc szyny okluzyjnej przypominającej nieco aparat ortodontyczny, który utrzymuje nasze szczęki w prawidłowym położeniu bez zaciskania. Trzeba pamiętać o tym, że podłoże zgrzytania zębami leży w psychice więc należy porozmawiać z dzieckiem o jego strasach i bolączkach. Kolejną chorobę, którą dentysta może wyczytać ze stanu uzębienia naszego dziecka jest bulimia.


Są kłopoty z wykryciem tej choroby, ponieważ nie towarzyszy jej nadmierna chudość, ale stan uzębienia zdradzi ją w stu procentach. Przede wszystkim są silnie zanieczyszczone szkliwo zębów od wewnętrznej ich strony przez treść żołądka, poważne choroby dziąseł, powiększone ślinianki i duża liczba ubytków. Zęby które są narażone na częste działanie kwasów żołądkowych są zżerane i rozpuszczane co jest sutkiem nieodwracalnych zmian w jamie ustnej. Po kilku latach choroby, bulimikom zaczynają wypadać zęby. Jedynym ratunkiem by mieć piękny uśmiech są porcelanowe koronki lub wczepienie implantów. Obsesyjna czystość twojego dziecka także zębów, może być wynikiem stresu i barku akceptacji samego siebie. Przez długie i dokładne czyszczenie zębów można również nabytać sobie biedy. Choroba ta nazywa się agresywnym myciem zębów i polega na zbyt silnym ich szczotkowaniu. Skutkiem nadmiernego czyszczenia zębów jest uszkodzenie dziąseł, które zaczyna się cofać i boleśnie odsłania szyjki zębów. By sprawdzić czy nasze dziecko poprawnie myje zęby obejrzyj jego szczoteczkę. Jeśli jest stosowana przez niego właściwie to zdatna do użycia powinna być przez ok. 3 miesiące. Jeśli natomiast po kilku dniach jest bardzo zniszczona to znak, że macie do czynienia z jedną z dwóch sytuacji. Pierwsza - w wersji optymistycznej to, to że nasza pociecha nie umie poprawnie szczotkować zębów, więc szybki kurs wszystko załatwi. A druga mniej optymistyczna to, taka, że zbyt agresywne szczotkowanie zębów, może być objawem zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych inaczej zwanych nerwicą natręctw. Wtedy wówczas niezbędna jest wizyta u psychologa.