łysienie plackowateJeśli tylko zauważysz, że nadmiernie wypadają ci włosy to nie czekaj, natychmiast udaj się do dermatologa. Właśnie w ten sposób zaczyna się łysienie plackowate. Najpierw pojawiają się małe łysinki, które są wielkości monety, czasem są tak zlokalizowane, że nie mamy pojęcia o ich istnieniu do póki ktoś nam nie zwróci uwagi. Często, bowiem powstają za uszami, na szczycie głowy lub w innych takich miejscach. Nic, więc dziwnego, że bardzo często pierwsze objawy zauważa fryzjer.

Powinien on zalecić w takim przypadku wizytę u dermatologa. Niestety przyczyny łysienia plackowatego nie zostały do końca wyjaśnione, wiemy tyko, że jest to skutek zaburzeń immunologicznych, czyli autoagresji. W rezultacie tego dochodzi do zapalenia wokół mieszków włosowych. Objawy tej choroby są bardzo charakterystyczne, więc dermatolog nie będzie miał problemów z postawieniem diagnozy i to podczas pierwszej wizyty. I w sumie nie są potrzebne żadne badania dodatkowe, choć istnieje możliwość ich przeprowadzenia. Okazuje się jednak, że choroba ta bardzo często idzie w parze z inną z grupy autoagresji, często z zapaleniem tarczycy. Dlatego wyrycie takiej choroby jest bardzo ważne. Przebieg takiej choroby może być zupełnie różny u różnych osób i żaden specjalista nie może go przewidzieć.


Czasem kończy się ona pojedynczą małą łysinką. Jednak w większości przypadków łysienia plackowatego szybciej lub wolniej powstają kolejne, potem mogą się one nawet ze sobą zlewać. W stanie już zaawansowanym łysienie opuszcza głowę, możemy utracić rzęsy, brwi, wypadają włosy pod pachami. Jeśli chodzi o leczenie to jełki an głowie występują pojedyncze placki to trzeba skórę głowy smarować dwoma rodzajami preparatów: sterydami i lekami naczyniowymi. Dzięki czemu poprawia się ukrwienie cebulek, co ułatwi ich odżywianie. Jeśli jednak łysina jest bardziej zaawansowana, lub terapia tymi preparatami nie przynosi efektu to stosuje się ultrafiolet UVA, hamuje on reakcje autoagresywne w skórze. Ultrafiolet aplikuje się na skórę metodą PUVA. Pod tą nazwą kryje się dawka indywidualna podana na całe ciało, najczęściej trzy razy na tydzień przez kilka miesięcy. Połyka się też specjalne tabletki na dwie godziny przed wejściem do kabiny. Jeśli choroba zajmuje dużą powierzchnię skóry to zewnętrzne metody leczenia mogą zawodzić. W takich przypadkach z pomocą przychodzą sterydy podawane doustnie albo dożylnie. Stopniowe odstawianie leków osiąga się dopiero po ustąpieniu objawów choroby, czyli gdy włosy odrosną.